E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auspressen auspressen (D) – presser (F)
Stammformen auspressenpresst ausausgepresst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echpressen aus
dupress aus
hien/si,hatt/etpresst aus
mirpressen aus
dirpresst aus
sipressen aus
Pass compos
echhunnausgepresst
duhuesausgepresst
hien/si,hatt/ethuetausgepresst
mirhunnausgepresst
dirhuttausgepresst
sihunnausgepresst
Plus-que-parfait
echhatausgepresst
duhasausgepresst
hien/si,hatt/ethatausgepresst
mirhatenausgepresst
dirhatausgepresst
sihatenausgepresst
Modale Futur I
echwäert auspressen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgepresst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauspressen
dugéifsauspressen
hien/si,hatt/etgéifauspressen
mirgéifenauspressen
dirgéiftauspressen
sigéifenauspressen
Conditionnel pass compos
echhttausgepresst
duhssausgepresst
hien/si,hatt/ethttausgepresst
mirhttenausgepresst
dirhttausgepresst
sihttenausgepresst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpress aus!
Plurielpresst aus!
ausgepresst
auspressen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgepresst
dugëssausgepresst
hie/si,hatt/etgëttausgepresst
mirginnausgepresst
dirgittausgepresst
siginnausgepresst
Pass compos
echsinnausgepresst ginn
dubassausgepresst ginn
hien/si,hatt/etassausgepresst ginn
mirsinnausgepresst ginn
dirsiddausgepresst ginn
sisinnausgepresst ginn
Plus-que-parfait
echwarausgepresst ginn
duwaarsausgepresst ginn
hien/si,hatt/etwarausgepresst ginn
mirwarenausgepresst ginn
dirwaartausgepresst ginn
siwarenausgepresst ginn
Modale Futur I
echwäert ausgepresst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgepresst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgepresst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgepresst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgepresst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauspressenerpressenpressen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles