E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
auspress-en auspressen (D)presser (F)
Stammformen auspress-enpress-t ausausge-press-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpress-en aus
dupres-s aus
hien/si,hatt/etpress-t aus
mirpress-en aus
dirpress-t aus
sipress-en aus
Pass compos
echhunnausge-press-t
duhuesausge-press-t
hien/si,hatt/ethuetausge-press-t
mirhunnausge-press-t
dirhuttausge-press-t
sihunnausge-press-t
Plus-que-parfait
echhatausge-press-t
duhasausge-press-t
hien/si,hatt/ethatausge-press-t
mirhatenausge-press-t
dirhatausge-press-t
sihatenausge-press-t
Futur I
echwäert auspress-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-press-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauspress-en
dugéifsauspress-en
hien/si,hatt/etgéifauspress-en
mirgéifenauspress-en
dirgéiftauspress-en
sigéifenauspress-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-press-t
duhssausge-press-t
hien/si,hatt/ethttausge-press-t
mirhttenausge-press-t
dirhttausge-press-t
sihttenausge-press-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpress aus!
Plurielpress-t aus!
ausge-press-t
auspress-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-press-t
dugëssausge-press-t
hie/si,hatt/etgëttausge-press-t
mirginnausge-press-t
dirgittausge-press-t
siginnausge-press-t
Pass compos
echsinnausge-press-t ginn
dubassausge-press-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-press-t ginn
mirsinnausge-press-t ginn
dirsiddausge-press-t ginn
sisinnausge-press-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-press-t ginn
duwaarsausge-press-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-press-t ginn
mirwarenausge-press-t ginn
dirwaartausge-press-t ginn
siwarenausge-press-t ginn
Futur I
echwäert ausge-press-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-press-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-press-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-press-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-press-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauspress-enerpress-enpress-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles