E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prevenéieren warnen (D)prévener (F)
Stammformen prevenéierenprevenéiertprevenéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten prävenéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echprevenéieren
duprevenéiers
hien/si,hatt/etprevenéiert
mirprevenéieren
dirprevenéiert
siprevenéieren
Passé composé
echhuprevenéiert
duhuesprevenéiert
hien/si,hatt/ethuetprevenéiert
mirhuprevenéiert
dirhuttprevenéiert
sihuprevenéiert
Plus-que-parfait
echhatprevenéiert
duhasprevenéiert
hien/si,hatt/ethatprevenéiert
mirhateprevenéiert
dirhatprevenéiert
sihateprevenéiert
Futur I
echwäert prevenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prevenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprevenéieren
dugéifsprevenéieren
hien/si,hatt/etgéifprevenéieren
mirgéifeprevenéieren
dirgéiftprevenéieren
sigéifeprevenéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprevenéiert
duhässprevenéiert
hien/si,hatt/ethättprevenéiert
mirhätteprevenéiert
dirhättprevenéiert
sihätteprevenéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprevenéier!
Plurielprevenéiert!
prevenéiert
prevenéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprevenéiert
dugëssprevenéiert
hie/si,hatt/etgëttprevenéiert
mirgiprevenéiert
dirgittprevenéiert
sigiprevenéiert
Passé composé
echsiprevenéiert ginn
dubassprevenéiert ginn
hien/si,hatt/etassprevenéiert ginn
mirsiprevenéiert ginn
dirsiddprevenéiert ginn
sisiprevenéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprevenéiert ginn
duwaarsprevenéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprevenéiert ginn
mirwareprevenéiert ginn
dirwaartprevenéiert ginn
siwareprevenéiert ginn
Futur I
echwäert prevenéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prevenéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prevenéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prevenéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier prevenéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles