E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
preziséieren verdeutlichen (D)préciser (F)
Stammformen preziséierenpreziséiertpreziséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten präziséieren
Indikativ Aktiv
Présent
echpreziséieren
dupreziséiers
hien/si,hatt/etpreziséiert
mirpreziséieren
dirpreziséiert
sipreziséieren
Passé composé
echhupreziséiert
duhuespreziséiert
hien/si,hatt/ethuetpreziséiert
mirhupreziséiert
dirhuttpreziséiert
sihupreziséiert
Plus-que-parfait
echhatpreziséiert
duhaspreziséiert
hien/si,hatt/ethatpreziséiert
mirhatepreziséiert
dirhatpreziséiert
sihatepreziséiert
Futur I
echwäert preziséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert preziséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpreziséieren
dugéifspreziséieren
hien/si,hatt/etgéifpreziséieren
mirgéifepreziséieren
dirgéiftpreziséieren
sigéifepreziséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpreziséiert
duhässpreziséiert
hien/si,hatt/ethättpreziséiert
mirhättepreziséiert
dirhättpreziséiert
sihättepreziséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpreziséier!
Plurielpreziséiert!
preziséiert
preziséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipreziséiert
dugësspreziséiert
hie/si,hatt/etgëttpreziséiert
mirgipreziséiert
dirgittpreziséiert
sigipreziséiert
Passé composé
echsipreziséiert ginn
dubasspreziséiert ginn
hien/si,hatt/etasspreziséiert ginn
mirsipreziséiert ginn
dirsiddpreziséiert ginn
sisipreziséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpreziséiert ginn
duwaarspreziséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpreziséiert ginn
mirwarepreziséiert ginn
dirwaartpreziséiert ginn
siwarepreziséiert ginn
Futur I
echwäert preziséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert preziséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif preziséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif preziséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier preziséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles