E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
priedegen predigen (D)prcher (F)
Stammformen priedegenpriedegtgepriedegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpriedegen
dupriedegs
hien/si,hatt/etpriedegt
mirpriedegen
dirpriedegt
sipriedegen
Pass compos
echhugepriedegt
duhuesgepriedegt
hien/si,hatt/ethuetgepriedegt
mirhugepriedegt
dirhuttgepriedegt
sihugepriedegt
Plus-que-parfait
echhatgepriedegt
duhasgepriedegt
hien/si,hatt/ethatgepriedegt
mirhategepriedegt
dirhatgepriedegt
sihategepriedegt
Futur I
echwäert priedegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepriedegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpriedegen
dugéifspriedegen
hien/si,hatt/etgéifpriedegen
mirgéifepriedegen
dirgéiftpriedegen
sigéifepriedegen
Conditionnel Pass compos
echhttgepriedegt
duhssgepriedegt
hien/si,hatt/ethttgepriedegt
mirhättegepriedegt
dirhttgepriedegt
sihättegepriedegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpriedeg!
Plurielpriedegt!
gepriedegt
priedegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigepriedegt
dugëssgepriedegt
hie/si,hatt/etgëttgepriedegt
mirgigepriedegt
dirgittgepriedegt
sigigepriedegt
Pass compos
echsigepriedegt ginn
dubassgepriedegt ginn
hien/si,hatt/etassgepriedegt ginn
mirsigepriedegt ginn
dirsiddgepriedegt ginn
sisigepriedegt ginn
Plus-que-parfait
echwargepriedegt ginn
duwaarsgepriedegt ginn
hien/si,hatt/etwargepriedegt ginn
mirwaregepriedegt ginn
dirwaartgepriedegt ginn
siwaregepriedegt ginn
Futur I
echwäert gepriedegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepriedegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gepriedegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gepriedegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gepriedegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles