E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prim-éier-en auszeichnen (D) – primer (F)
Stammformen prim-éier-enprim-éier-tprim-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprim-éier-en
duprim-éier-s
hien/si,hatt/etprim-éier-t
mirprim-éier-en
dirprim-éier-t
siprim-éier-en
Passé composé
echhuprim-éier-t
duhuesprim-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprim-éier-t
mirhuprim-éier-t
dirhuttprim-éier-t
sihuprim-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprim-éier-t
duhasprim-éier-t
hien/si,hatt/ethatprim-éier-t
mirhateprim-éier-t
dirhatprim-éier-t
sihateprim-éier-t
Futur I
echwäert prim-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prim-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprim-éier-en
dugéifsprim-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprim-éier-en
mirgéifeprim-éier-en
dirgéiftprim-éier-en
sigéifeprim-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprim-éier-t
duhässprim-éier-t
hien/si,hatt/ethättprim-éier-t
mirhätteprim-éier-t
dirhättprim-éier-t
sihätteprim-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprim-éier!
Plurielprim-éier-t!
prim-éier-t
prim-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprim-éier-t
dugëssprim-éier-t
hie/si,hatt/etgëttprim-éier-t
mirgiprim-éier-t
dirgittprim-éier-t
sigiprim-éier-t
Passé composé
echsiprim-éier-t ginn
dubassprim-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassprim-éier-t ginn
mirsiprim-éier-t ginn
dirsiddprim-éier-t ginn
sisiprim-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarprim-éier-t ginn
duwaarsprim-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarprim-éier-t ginn
mirwareprim-éier-t ginn
dirwaartprim-éier-t ginn
siwareprim-éier-t ginn
Futur I
echwäert prim-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prim-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prim-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prim-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier prim-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
deprim-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles