E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bootschen jem. eine runterhauen (D) – en coller une qn. (F) – to shlosh so. (E)
Stammformen bootschenbootschtgebootscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbootschen
dubootschs
hien/si,hatt/etbootscht
mirbootschen
dirbootscht
sibootschen
Pass compos
echhugebootscht
duhuesgebootscht
hien/si,hatt/ethuetgebootscht
mirhugebootscht
dirhuttgebootscht
sihugebootscht
Plus-que-parfait
echhatgebootscht
duhasgebootscht
hien/si,hatt/ethatgebootscht
mirhategebootscht
dirhatgebootscht
sihategebootscht
Futur I
echwäert bootschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebootscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbootschen
dugéifsbootschen
hien/si,hatt/etgéifbootschen
mirgéifebootschen
dirgéiftbootschen
sigéifebootschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebootscht
duhssgebootscht
hien/si,hatt/ethttgebootscht
mirhättegebootscht
dirhttgebootscht
sihättegebootscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbootsch!
Plurielbootscht!
gebootscht
bootschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebootscht
dugëssgebootscht
hie/si,hatt/etgëttgebootscht
mirgigebootscht
dirgittgebootscht
sigigebootscht
Pass compos
echsigebootscht ginn
dubassgebootscht ginn
hien/si,hatt/etassgebootscht ginn
mirsigebootscht ginn
dirsiddgebootscht ginn
sisigebootscht ginn
Plus-que-parfait
echwargebootscht ginn
duwaarsgebootscht ginn
hien/si,hatt/etwargebootscht ginn
mirwaregebootscht ginn
dirwaartgebootscht ginn
siwaregebootscht ginn
Futur I
echwäert gebootscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebootscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebootscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebootscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebootscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles