E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bootsch-en jem. eine runterhauen (D)en coller une qn. (F)to shlosh so. (E)
Stammformen bootsch-enbootsch-tge-bootsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbootsch-en
dubootsch-s
hien/si,hatt/etbootsch-t
mirbootsch-en
dirbootsch-t
sibootsch-en
Pass compos
echhuge-bootsch-t
duhuesge-bootsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-bootsch-t
mirhuge-bootsch-t
dirhuttge-bootsch-t
sihuge-bootsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-bootsch-t
duhasge-bootsch-t
hien/si,hatt/ethatge-bootsch-t
mirhatege-bootsch-t
dirhatge-bootsch-t
sihatege-bootsch-t
Futur I
echwäert bootsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bootsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbootsch-en
dugéifsbootsch-en
hien/si,hatt/etgéifbootsch-en
mirgéifebootsch-en
dirgéiftbootsch-en
sigéifebootsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-bootsch-t
duhssge-bootsch-t
hien/si,hatt/ethttge-bootsch-t
mirhättege-bootsch-t
dirhttge-bootsch-t
sihättege-bootsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbootsch!
Plurielbootsch-t!
ge-bootsch-t
bootsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-bootsch-t
dugëssge-bootsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-bootsch-t
mirgige-bootsch-t
dirgittge-bootsch-t
sigige-bootsch-t
Pass compos
echsige-bootsch-t ginn
dubassge-bootsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-bootsch-t ginn
mirsige-bootsch-t ginn
dirsiddge-bootsch-t ginn
sisige-bootsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-bootsch-t ginn
duwaarsge-bootsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-bootsch-t ginn
mirwarege-bootsch-t ginn
dirwaartge-bootsch-t ginn
siwarege-bootsch-t ginn
Futur I
echwäert ge-bootsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bootsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-bootsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-bootsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-bootsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles