E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
privatiséieren privatisieren (D) – privatiser (F)
Stammformen privatiséierenprivatiséiertprivatiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprivatiséieren
duprivatiséiers
hien/si,hatt/etprivatiséiert
mirprivatiséieren
dirprivatiséiert
siprivatiséieren
Passé composé
echhuprivatiséiert
duhuesprivatiséiert
hien/si,hatt/ethuetprivatiséiert
mirhuprivatiséiert
dirhuttprivatiséiert
sihuprivatiséiert
Plus-que-parfait
echhatprivatiséiert
duhasprivatiséiert
hien/si,hatt/ethatprivatiséiert
mirhateprivatiséiert
dirhatprivatiséiert
sihateprivatiséiert
Futur I
echwäert privatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprivatiséieren
dugéifsprivatiséieren
hien/si,hatt/etgéifprivatiséieren
mirgéifeprivatiséieren
dirgéiftprivatiséieren
sigéifeprivatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättprivatiséiert
duhässprivatiséiert
hien/si,hatt/ethättprivatiséiert
mirhätteprivatiséiert
dirhättprivatiséiert
sihätteprivatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprivatiséier!
Plurielprivatiséiert!
privatiséiert
privatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprivatiséiert
dugëssprivatiséiert
hie/si,hatt/etgëttprivatiséiert
mirgiprivatiséiert
dirgittprivatiséiert
sigiprivatiséiert
Passé composé
echsiprivatiséiert ginn
dubassprivatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassprivatiséiert ginn
mirsiprivatiséiert ginn
dirsiddprivatiséiert ginn
sisiprivatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprivatiséiert ginn
duwaarsprivatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarprivatiséiert ginn
mirwareprivatiséiert ginn
dirwaartprivatiséiert ginn
siwareprivatiséiert ginn
Futur I
echwäert privatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif privatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif privatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier privatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles