E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausprobéieren ausprobieren (D) – essayer (F)
Stammformen ausprobéierenprobéiert ausausprobéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprobéieren aus
duprobéiers aus
hien/si,hatt/etprobéiert aus
mirprobéieren aus
dirprobéiert aus
siprobéieren aus
Passé composé
echhunnausprobéiert
duhuesausprobéiert
hien/si,hatt/ethuetausprobéiert
mirhunnausprobéiert
dirhuttausprobéiert
sihunnausprobéiert
Plus-que-parfait
echhatausprobéiert
duhasausprobéiert
hien/si,hatt/ethatausprobéiert
mirhatenausprobéiert
dirhatausprobéiert
sihatenausprobéiert
Futur I
echwäert ausprobéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausprobéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausprobéieren
dugéifsausprobéieren
hien/si,hatt/etgéifausprobéieren
mirgéifenausprobéieren
dirgéiftausprobéieren
sigéifenausprobéieren
Conditionnel Passé composé
echhättausprobéiert
duhässausprobéiert
hien/si,hatt/ethättausprobéiert
mirhättenausprobéiert
dirhättausprobéiert
sihättenausprobéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprobéier aus!
Plurielprobéiert aus!
ausprobéiert
ausprobéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausprobéiert
dugëssausprobéiert
hie/si,hatt/etgëttausprobéiert
mirginnausprobéiert
dirgittausprobéiert
siginnausprobéiert
Passé composé
echsinnausprobéiert ginn
dubassausprobéiert ginn
hien/si,hatt/etassausprobéiert ginn
mirsinnausprobéiert ginn
dirsiddausprobéiert ginn
sisinnausprobéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarausprobéiert ginn
duwaarsausprobéiert ginn
hien/si,hatt/etwarausprobéiert ginn
mirwarenausprobéiert ginn
dirwaartausprobéiert ginn
siwarenausprobéiert ginn
Futur I
echwäert ausprobéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausprobéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausprobéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausprobéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausprobéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
probéierenuprobéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles