E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausprob-éier-en ausprobieren (D) – essayer (F)
Stammformen ausprob-éier-enprob-éier-t ausausprob-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprob-éier-en aus
duprob-éier-s aus
hien/si,hatt/etprob-éier-t aus
mirprob-éier-en aus
dirprob-éier-t aus
siprob-éier-en aus
Passé composé
echhunnausprob-éier-t
duhuesausprob-éier-t
hien/si,hatt/ethuetausprob-éier-t
mirhunnausprob-éier-t
dirhuttausprob-éier-t
sihunnausprob-éier-t
Plus-que-parfait
echhatausprob-éier-t
duhasausprob-éier-t
hien/si,hatt/ethatausprob-éier-t
mirhatenausprob-éier-t
dirhatausprob-éier-t
sihatenausprob-éier-t
Futur I
echwäert ausprob-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausprob-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausprob-éier-en
dugéifsausprob-éier-en
hien/si,hatt/etgéifausprob-éier-en
mirgéifenausprob-éier-en
dirgéiftausprob-éier-en
sigéifenausprob-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättausprob-éier-t
duhässausprob-éier-t
hien/si,hatt/ethättausprob-éier-t
mirhättenausprob-éier-t
dirhättausprob-éier-t
sihättenausprob-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprob-éier aus!
Plurielprob-éier-t aus!
ausprob-éier-t
ausprob-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausprob-éier-t
dugëssausprob-éier-t
hie/si,hatt/etgëttausprob-éier-t
mirginnausprob-éier-t
dirgittausprob-éier-t
siginnausprob-éier-t
Passé composé
echsinnausprob-éier-t ginn
dubassausprob-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassausprob-éier-t ginn
mirsinnausprob-éier-t ginn
dirsiddausprob-éier-t ginn
sisinnausprob-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausprob-éier-t ginn
duwaarsausprob-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarausprob-éier-t ginn
mirwarenausprob-éier-t ginn
dirwaartausprob-éier-t ginn
siwarenausprob-éier-t ginn
Futur I
echwäert ausprob-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausprob-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausprob-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausprob-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausprob-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
prob-éier-enuprob-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles