E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uprobéieren anprobieren (D) – essayer un vêement (F)
Stammformen uprobéierenprobéiert unuprobéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprobéieren un
duprobéiers un
hien/si,hatt/etprobéiert un
mirprobéieren un
dirprobéiert un
siprobéieren un
Passé composé
echhunnuprobéiert
duhuesuprobéiert
hien/si,hatt/ethuetuprobéiert
mirhunnuprobéiert
dirhuttuprobéiert
sihunnuprobéiert
Plus-que-parfait
echhatuprobéiert
duhasuprobéiert
hien/si,hatt/ethatuprobéiert
mirhatenuprobéiert
dirhatuprobéiert
sihatenuprobéiert
Futur I
echwäert uprobéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uprobéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuprobéieren
dugéifsuprobéieren
hien/si,hatt/etgéifuprobéieren
mirgéifenuprobéieren
dirgéiftuprobéieren
sigéifenuprobéieren
Conditionnel Passé composé
echhättuprobéiert
duhässuprobéiert
hien/si,hatt/ethättuprobéiert
mirhättenuprobéiert
dirhättuprobéiert
sihättenuprobéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprobéier un!
Plurielprobéiert un!
uprobéiert
uprobéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnuprobéiert
dugëssuprobéiert
hie/si,hatt/etgëttuprobéiert
mirginnuprobéiert
dirgittuprobéiert
siginnuprobéiert
Passé composé
echsinnuprobéiert ginn
dubassuprobéiert ginn
hien/si,hatt/etassuprobéiert ginn
mirsinnuprobéiert ginn
dirsidduprobéiert ginn
sisinnuprobéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaruprobéiert ginn
duwaarsuprobéiert ginn
hien/si,hatt/etwaruprobéiert ginn
mirwarenuprobéiert ginn
dirwaartuprobéiert ginn
siwarenuprobéiert ginn
Futur I
echwäert uprobéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uprobéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif uprobéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif uprobéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier uprobéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausprobéierenprobéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles