E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
profanéieren profanieren (D)profaner (F)
Stammformen profanéierenprofanéiertprofanéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprofanéieren
duprofanéiers
hien/si,hatt/etprofanéiert
mirprofanéieren
dirprofanéiert
siprofanéieren
Passé composé
echhuprofanéiert
duhuesprofanéiert
hien/si,hatt/ethuetprofanéiert
mirhuprofanéiert
dirhuttprofanéiert
sihuprofanéiert
Plus-que-parfait
echhatprofanéiert
duhasprofanéiert
hien/si,hatt/ethatprofanéiert
mirhateprofanéiert
dirhatprofanéiert
sihateprofanéiert
Futur I
echwäert profanéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert profanéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprofanéieren
dugéifsprofanéieren
hien/si,hatt/etgéifprofanéieren
mirgéifeprofanéieren
dirgéiftprofanéieren
sigéifeprofanéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprofanéiert
duhässprofanéiert
hien/si,hatt/ethättprofanéiert
mirhätteprofanéiert
dirhättprofanéiert
sihätteprofanéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprofanéier!
Plurielprofanéiert!
profanéiert
profanéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprofanéiert
dugëssprofanéiert
hie/si,hatt/etgëttprofanéiert
mirgiprofanéiert
dirgittprofanéiert
sigiprofanéiert
Passé composé
echsiprofanéiert ginn
dubassprofanéiert ginn
hien/si,hatt/etassprofanéiert ginn
mirsiprofanéiert ginn
dirsiddprofanéiert ginn
sisiprofanéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprofanéiert ginn
duwaarsprofanéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprofanéiert ginn
mirwareprofanéiert ginn
dirwaartprofanéiert ginn
siwareprofanéiert ginn
Futur I
echwäert profanéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert profanéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif profanéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif profanéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier profanéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles