E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
professionaliséieren professionalisieren (D) – professionnaliser (F)
Stammformen professionaliséierenprofessionaliséiertprofessionaliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprofessionaliséieren
duprofessionaliséiers
hien/si,hatt/etprofessionaliséiert
mirprofessionaliséieren
dirprofessionaliséiert
siprofessionaliséieren
Passé composé
echhuprofessionaliséiert
duhuesprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethuetprofessionaliséiert
mirhuprofessionaliséiert
dirhuttprofessionaliséiert
sihuprofessionaliséiert
Plus-que-parfait
echhatprofessionaliséiert
duhasprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethatprofessionaliséiert
mirhateprofessionaliséiert
dirhatprofessionaliséiert
sihateprofessionaliséiert
Futur I
echwäert professionaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert professionaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprofessionaliséieren
dugéifsprofessionaliséieren
hien/si,hatt/etgéifprofessionaliséieren
mirgéifeprofessionaliséieren
dirgéiftprofessionaliséieren
sigéifeprofessionaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättprofessionaliséiert
duhässprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethättprofessionaliséiert
mirhätteprofessionaliséiert
dirhättprofessionaliséiert
sihätteprofessionaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprofessionaliséier!
Plurielprofessionaliséiert!
professionaliséiert
professionaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprofessionaliséiert
dugëssprofessionaliséiert
hie/si,hatt/etgëttprofessionaliséiert
mirgiprofessionaliséiert
dirgittprofessionaliséiert
sigiprofessionaliséiert
Passé composé
echsiprofessionaliséiert ginn
dubassprofessionaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassprofessionaliséiert ginn
mirsiprofessionaliséiert ginn
dirsiddprofessionaliséiert ginn
sisiprofessionaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprofessionaliséiert ginn
duwaarsprofessionaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarprofessionaliséiert ginn
mirwareprofessionaliséiert ginn
dirwaartprofessionaliséiert ginn
siwareprofessionaliséiert ginn
Futur I
echwäert professionaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert professionaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif professionaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif professionaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier professionaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles