E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
professionalis-éier-en professionalisieren (D) – professionnaliser (F)
Stammformen professionalis-éier-enprofessionalis-éier-tprofessionalis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprofessionalis-éier-en
duprofessionalis-éier-s
hien/si,hatt/etprofessionalis-éier-t
mirprofessionalis-éier-en
dirprofessionalis-éier-t
siprofessionalis-éier-en
Passé composé
echhuprofessionalis-éier-t
duhuesprofessionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprofessionalis-éier-t
mirhuprofessionalis-éier-t
dirhuttprofessionalis-éier-t
sihuprofessionalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprofessionalis-éier-t
duhasprofessionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatprofessionalis-éier-t
mirhateprofessionalis-éier-t
dirhatprofessionalis-éier-t
sihateprofessionalis-éier-t
Futur I
echwäert professionalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert professionalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprofessionalis-éier-en
dugéifsprofessionalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprofessionalis-éier-en
mirgéifeprofessionalis-éier-en
dirgéiftprofessionalis-éier-en
sigéifeprofessionalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprofessionalis-éier-t
duhässprofessionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättprofessionalis-éier-t
mirhätteprofessionalis-éier-t
dirhättprofessionalis-éier-t
sihätteprofessionalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprofessionalis-éier!
Plurielprofessionalis-éier-t!
professionalis-éier-t
professionalis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprofessionalis-éier-t
dugëssprofessionalis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttprofessionalis-éier-t
mirgiprofessionalis-éier-t
dirgittprofessionalis-éier-t
sigiprofessionalis-éier-t
Passé composé
echsiprofessionalis-éier-t ginn
dubassprofessionalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassprofessionalis-éier-t ginn
mirsiprofessionalis-éier-t ginn
dirsiddprofessionalis-éier-t ginn
sisiprofessionalis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarprofessionalis-éier-t ginn
duwaarsprofessionalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarprofessionalis-éier-t ginn
mirwareprofessionalis-éier-t ginn
dirwaartprofessionalis-éier-t ginn
siwareprofessionalis-éier-t ginn
Futur I
echwäert professionalis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert professionalis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif professionalis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif professionalis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier professionalis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles