E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aprogramméieren einplanen (D) – programmer, prévoir (F)
Stammformen aprogramméierenprogramméiert anaprogramméiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprogramméieren an
duprogramméiers an
hien/si,hatt/etprogramméiert an
mirprogramméieren an
dirprogramméiert an
siprogramméieren an
Passé composé
echhunnaprogramméiert
duhuesaprogramméiert
hien/si,hatt/ethuetaprogramméiert
mirhunnaprogramméiert
dirhuttaprogramméiert
sihunnaprogramméiert
Plus-que-parfait
echhataprogramméiert
duhasaprogramméiert
hien/si,hatt/ethataprogramméiert
mirhatenaprogramméiert
dirhataprogramméiert
sihatenaprogramméiert
Futur I
echwäert aprogramméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aprogramméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaprogramméieren
dugéifsaprogramméieren
hien/si,hatt/etgéifaprogramméieren
mirgéifenaprogramméieren
dirgéiftaprogramméieren
sigéifenaprogramméieren
Conditionnel Passé composé
echhättaprogramméiert
duhässaprogramméiert
hien/si,hatt/ethättaprogramméiert
mirhättenaprogramméiert
dirhättaprogramméiert
sihättenaprogramméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprogramméier an!
Plurielprogramméiert an!
aprogramméiert
aprogramméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaprogramméiert
dugëssaprogramméiert
hie/si,hatt/etgëttaprogramméiert
mirginnaprogramméiert
dirgittaprogramméiert
siginnaprogramméiert
Passé composé
echsinnaprogramméiert ginn
dubassaprogramméiert ginn
hien/si,hatt/etassaprogramméiert ginn
mirsinnaprogramméiert ginn
dirsiddaprogramméiert ginn
sisinnaprogramméiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraprogramméiert ginn
duwaarsaprogramméiert ginn
hien/si,hatt/etwaraprogramméiert ginn
mirwarenaprogramméiert ginn
dirwaartaprogramméiert ginn
siwarenaprogramméiert ginn
Futur I
echwäert aprogramméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aprogramméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aprogramméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aprogramméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aprogramméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmprogramméierenprogramméierenvirprogramméieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles