E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aprogramm-éier-en einplanen (D)programmer, prévoir (F)
Stammformen aprogramm-éier-enprogramm-éier-t anaprogramm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprogramm-éier-en an
duprogramm-éier-s an
hien/si,hatt/etprogramm-éier-t an
mirprogramm-éier-en an
dirprogramm-éier-t an
siprogramm-éier-en an
Passé composé
echhunnaprogramm-éier-t
duhuesaprogramm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaprogramm-éier-t
mirhunnaprogramm-éier-t
dirhuttaprogramm-éier-t
sihunnaprogramm-éier-t
Plus-que-parfait
echhataprogramm-éier-t
duhasaprogramm-éier-t
hien/si,hatt/ethataprogramm-éier-t
mirhatenaprogramm-éier-t
dirhataprogramm-éier-t
sihatenaprogramm-éier-t
Futur I
echwäert aprogramm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aprogramm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaprogramm-éier-en
dugéifsaprogramm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaprogramm-éier-en
mirgéifenaprogramm-éier-en
dirgéiftaprogramm-éier-en
sigéifenaprogramm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaprogramm-éier-t
duhässaprogramm-éier-t
hien/si,hatt/ethättaprogramm-éier-t
mirhättenaprogramm-éier-t
dirhättaprogramm-éier-t
sihättenaprogramm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprogramm-éier an!
Plurielprogramm-éier-t an!
aprogramm-éier-t
aprogramm-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaprogramm-éier-t
dugëssaprogramm-éier-t
hie/si,hatt/etgëttaprogramm-éier-t
mirginnaprogramm-éier-t
dirgittaprogramm-éier-t
siginnaprogramm-éier-t
Passé composé
echsinnaprogramm-éier-t ginn
dubassaprogramm-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassaprogramm-éier-t ginn
mirsinnaprogramm-éier-t ginn
dirsiddaprogramm-éier-t ginn
sisinnaprogramm-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaraprogramm-éier-t ginn
duwaarsaprogramm-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaraprogramm-éier-t ginn
mirwarenaprogramm-éier-t ginn
dirwaartaprogramm-éier-t ginn
siwarenaprogramm-éier-t ginn
Futur I
echwäert aprogramm-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aprogramm-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aprogramm-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aprogramm-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aprogramm-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmprogramm-éier-enprogramm-éier-envirprogramm-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles