E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virprogramméieren vorprogrammieren (D)prérégler, programmer (F)
Stammformen virprogramméierenprogramméiert virvirprogramméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprogramméiere vir
duprogramméiers vir
hien/si,hatt/etprogramméiert vir
mirprogramméiere vir
dirprogramméiert vir
siprogramméiere vir
Passé composé
echhuvirprogramméiert
duhuesvirprogramméiert
hien/si,hatt/ethuetvirprogramméiert
mirhuvirprogramméiert
dirhuttvirprogramméiert
sihuvirprogramméiert
Plus-que-parfait
echhatvirprogramméiert
duhasvirprogramméiert
hien/si,hatt/ethatvirprogramméiert
mirhatevirprogramméiert
dirhatvirprogramméiert
sihatevirprogramméiert
Futur I
echwäert virprogramméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virprogramméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirprogramméieren
dugéifsvirprogramméieren
hien/si,hatt/etgéifvirprogramméieren
mirgéifevirprogramméieren
dirgéiftvirprogramméieren
sigéifevirprogramméieren
Conditionnel Passé composé
echhättvirprogramméiert
duhässvirprogramméiert
hien/si,hatt/ethättvirprogramméiert
mirhättevirprogramméiert
dirhättvirprogramméiert
sihättevirprogramméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprogramméier vir!
Plurielprogramméiert vir!
virprogramméiert
virprogramméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirprogramméiert
dugëssvirprogramméiert
hie/si,hatt/etgëttvirprogramméiert
mirgivirprogramméiert
dirgittvirprogramméiert
sigivirprogramméiert
Passé composé
echsivirprogramméiert ginn
dubassvirprogramméiert ginn
hien/si,hatt/etassvirprogramméiert ginn
mirsivirprogramméiert ginn
dirsiddvirprogramméiert ginn
sisivirprogramméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvirprogramméiert ginn
duwaarsvirprogramméiert ginn
hien/si,hatt/etwarvirprogramméiert ginn
mirwarevirprogramméiert ginn
dirwaartvirprogramméiert ginn
siwarevirprogramméiert ginn
Futur I
echwäert virprogramméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virprogramméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virprogramméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virprogramméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virprogramméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aprogramméierenëmprogramméierenprogramméieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles