E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prolongéieren verlängern (D) – prolonger (F)
Stammformen prolongéierenprolongéiertprolongéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprolongéieren
duprolongéiers
hien/si,hatt/etprolongéiert
mirprolongéieren
dirprolongéiert
siprolongéieren
Passé composé
echhuprolongéiert
duhuesprolongéiert
hien/si,hatt/ethuetprolongéiert
mirhuprolongéiert
dirhuttprolongéiert
sihuprolongéiert
Plus-que-parfait
echhatprolongéiert
duhasprolongéiert
hien/si,hatt/ethatprolongéiert
mirhateprolongéiert
dirhatprolongéiert
sihateprolongéiert
Futur I
echwäert prolongéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prolongéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprolongéieren
dugéifsprolongéieren
hien/si,hatt/etgéifprolongéieren
mirgéifeprolongéieren
dirgéiftprolongéieren
sigéifeprolongéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprolongéiert
duhässprolongéiert
hien/si,hatt/ethättprolongéiert
mirhätteprolongéiert
dirhättprolongéiert
sihätteprolongéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprolongéier!
Plurielprolongéiert!
prolongéiert
prolongéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprolongéiert
dugëssprolongéiert
hie/si,hatt/etgëttprolongéiert
mirgiprolongéiert
dirgittprolongéiert
sigiprolongéiert
Passé composé
echsiprolongéiert ginn
dubassprolongéiert ginn
hien/si,hatt/etassprolongéiert ginn
mirsiprolongéiert ginn
dirsiddprolongéiert ginn
sisiprolongéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprolongéiert ginn
duwaarsprolongéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprolongéiert ginn
mirwareprolongéiert ginn
dirwaartprolongéiert ginn
siwareprolongéiert ginn
Futur I
echwäert prolongéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prolongéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prolongéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prolongéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier prolongéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles