E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerbotteren jmd. fertig machen (D)catastropher/chahuter qn. (F)to tie so. into knots (E)
Stammformen nnerbotterenbottert nnernnergebottert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbotteren nner
dubotters nner
hien/si,hatt/etbottert nner
mirbotteren nner
dirbottert nner
sibotteren nner
Pass compos
echhunnnnergebottert
duhuesnnergebottert
hien/si,hatt/ethuetnnergebottert
mirhunnnnergebottert
dirhuttnnergebottert
sihunnnnergebottert
Plus-que-parfait
echhatnnergebottert
duhasnnergebottert
hien/si,hatt/ethatnnergebottert
mirhatennnergebottert
dirhatnnergebottert
sihatennnergebottert
Futur I
echwäert nnerbotteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnergebottert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerbotteren
dugéifsnnerbotteren
hien/si,hatt/etgéifnnerbotteren
mirgéifennnerbotteren
dirgéiftnnerbotteren
sigéifennnerbotteren
Conditionnel Pass compos
echhttnnergebottert
duhssnnergebottert
hien/si,hatt/ethttnnergebottert
mirhttennnergebottert
dirhttnnergebottert
sihttennnergebottert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbotter nner!
Plurielbottert nner!
nnergebottert
nnerbotteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnergebottert
dugëssnnergebottert
hie/si,hatt/etgëttnnergebottert
mirginnnnergebottert
dirgittnnergebottert
siginnnnergebottert
Pass compos
echsinnnnergebottert ginn
dubassnnergebottert ginn
hien/si,hatt/etassnnergebottert ginn
mirsinnnnergebottert ginn
dirsiddnnergebottert ginn
sisinnnnergebottert ginn
Plus-que-parfait
echwarnnergebottert ginn
duwaarsnnergebottert ginn
hien/si,hatt/etwarnnergebottert ginn
mirwarennnergebottert ginn
dirwaartnnergebottert ginn
siwarennnergebottert ginn
Futur I
echwäert nnergebottert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnergebottert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnergebottert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnergebottert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnergebottert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
botteren
Remarquen (intern)
fr: bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles