E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
pronostikéieren vorsehen (D)pronostiquer (F)
Stammformen pronostikéierenpronostikéiertpronostikéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pronostiquéieren, prognostizéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echpronostikéieren
dupronostikéiers
hien/si,hatt/etpronostikéiert
mirpronostikéieren
dirpronostikéiert
sipronostikéieren
Passé composé
echhupronostikéiert
duhuespronostikéiert
hien/si,hatt/ethuetpronostikéiert
mirhupronostikéiert
dirhuttpronostikéiert
sihupronostikéiert
Plus-que-parfait
echhatpronostikéiert
duhaspronostikéiert
hien/si,hatt/ethatpronostikéiert
mirhatepronostikéiert
dirhatpronostikéiert
sihatepronostikéiert
Futur I
echwäert pronostikéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pronostikéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpronostikéieren
dugéifspronostikéieren
hien/si,hatt/etgéifpronostikéieren
mirgéifepronostikéieren
dirgéiftpronostikéieren
sigéifepronostikéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpronostikéiert
duhässpronostikéiert
hien/si,hatt/ethättpronostikéiert
mirhättepronostikéiert
dirhättpronostikéiert
sihättepronostikéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpronostikéier!
Plurielpronostikéiert!
pronostikéiert
pronostikéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipronostikéiert
dugësspronostikéiert
hie/si,hatt/etgëttpronostikéiert
mirgipronostikéiert
dirgittpronostikéiert
sigipronostikéiert
Passé composé
echsipronostikéiert ginn
dubasspronostikéiert ginn
hien/si,hatt/etasspronostikéiert ginn
mirsipronostikéiert ginn
dirsiddpronostikéiert ginn
sisipronostikéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpronostikéiert ginn
duwaarspronostikéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpronostikéiert ginn
mirwarepronostikéiert ginn
dirwaartpronostikéiert ginn
siwarepronostikéiert ginn
Futur I
echwäert pronostikéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pronostikéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif pronostikéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif pronostikéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier pronostikéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles