E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prognostizéieren vorsehen (D)pronostiquer (F)
Stammformen prognostizéierenprognostizéiertprognostizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten pronostikéieren, pronostiquéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echprognostizéieren
duprognostizéiers
hien/si,hatt/etprognostizéiert
mirprognostizéieren
dirprognostizéiert
siprognostizéieren
Passé composé
echhuprognostizéiert
duhuesprognostizéiert
hien/si,hatt/ethuetprognostizéiert
mirhuprognostizéiert
dirhuttprognostizéiert
sihuprognostizéiert
Plus-que-parfait
echhatprognostizéiert
duhasprognostizéiert
hien/si,hatt/ethatprognostizéiert
mirhateprognostizéiert
dirhatprognostizéiert
sihateprognostizéiert
Futur I
echwäert prognostizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prognostizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprognostizéieren
dugéifsprognostizéieren
hien/si,hatt/etgéifprognostizéieren
mirgéifeprognostizéieren
dirgéiftprognostizéieren
sigéifeprognostizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprognostizéiert
duhässprognostizéiert
hien/si,hatt/ethättprognostizéiert
mirhätteprognostizéiert
dirhättprognostizéiert
sihätteprognostizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprognostizéier!
Plurielprognostizéiert!
prognostizéiert
prognostizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprognostizéiert
dugëssprognostizéiert
hie/si,hatt/etgëttprognostizéiert
mirgiprognostizéiert
dirgittprognostizéiert
sigiprognostizéiert
Passé composé
echsiprognostizéiert ginn
dubassprognostizéiert ginn
hien/si,hatt/etassprognostizéiert ginn
mirsiprognostizéiert ginn
dirsiddprognostizéiert ginn
sisiprognostizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprognostizéiert ginn
duwaarsprognostizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprognostizéiert ginn
mirwareprognostizéiert ginn
dirwaartprognostizéiert ginn
siwareprognostizéiert ginn
Futur I
echwäert prognostizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prognostizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prognostizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prognostizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier prognostizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles