E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
propagéieren propagieren (D) – propager (F)
Stammformen propagéierenpropagéiertpropagéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpropagéieren
dupropagéiers
hien/si,hatt/etpropagéiert
mirpropagéieren
dirpropagéiert
sipropagéieren
Passé composé
echhupropagéiert
duhuespropagéiert
hien/si,hatt/ethuetpropagéiert
mirhupropagéiert
dirhuttpropagéiert
sihupropagéiert
Plus-que-parfait
echhatpropagéiert
duhaspropagéiert
hien/si,hatt/ethatpropagéiert
mirhatepropagéiert
dirhatpropagéiert
sihatepropagéiert
Futur I
echwäert propagéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert propagéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpropagéieren
dugéifspropagéieren
hien/si,hatt/etgéifpropagéieren
mirgéifepropagéieren
dirgéiftpropagéieren
sigéifepropagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpropagéiert
duhässpropagéiert
hien/si,hatt/ethättpropagéiert
mirhättepropagéiert
dirhättpropagéiert
sihättepropagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpropagéier!
Plurielpropagéiert!
propagéiert
propagéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipropagéiert
dugësspropagéiert
hie/si,hatt/etgëttpropagéiert
mirgipropagéiert
dirgittpropagéiert
sigipropagéiert
Passé composé
echsipropagéiert ginn
dubasspropagéiert ginn
hien/si,hatt/etasspropagéiert ginn
mirsipropagéiert ginn
dirsiddpropagéiert ginn
sisipropagéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpropagéiert ginn
duwaarspropagéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpropagéiert ginn
mirwarepropagéiert ginn
dirwaartpropagéiert ginn
siwarepropagéiert ginn
Futur I
echwäert propagéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert propagéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif propagéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif propagéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier propagéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles