E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
propos-éier-en vorschlagen (D) – proposer (F)
Stammformen propos-éier-enpropos-éier-tpropos-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echpropos-éier-en
dupropos-éier-s
hien/si,hatt/etpropos-éier-t
mirpropos-éier-en
dirpropos-éier-t
sipropos-éier-en
Passé composé
echhupropos-éier-t
duhuespropos-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpropos-éier-t
mirhupropos-éier-t
dirhuttpropos-éier-t
sihupropos-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpropos-éier-t
duhaspropos-éier-t
hien/si,hatt/ethatpropos-éier-t
mirhatepropos-éier-t
dirhatpropos-éier-t
sihatepropos-éier-t
Modale Futur I
echwäert propos-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert propos-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpropos-éier-en
dugéifspropos-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpropos-éier-en
mirgéifepropos-éier-en
dirgéiftpropos-éier-en
sigéifepropos-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättpropos-éier-t
duhässpropos-éier-t
hien/si,hatt/ethättpropos-éier-t
mirhättepropos-éier-t
dirhättpropos-éier-t
sihättepropos-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpropos-éier!
Plurielpropos-éier-t!
propos-éier-t
propos-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgipropos-éier-t
dugësspropos-éier-t
hie/si,hatt/etgëttpropos-éier-t
mirgipropos-éier-t
dirgittpropos-éier-t
sigipropos-éier-t
Passé composé
echsipropos-éier-t ginn
dubasspropos-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasspropos-éier-t ginn
mirsipropos-éier-t ginn
dirsiddpropos-éier-t ginn
sisipropos-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarpropos-éier-t ginn
duwaarspropos-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarpropos-éier-t ginn
mirwarepropos-éier-t ginn
dirwaartpropos-éier-t ginn
siwarepropos-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert propos-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert propos-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif propos-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif propos-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier propos-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles