E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prosperéieren prosperieren (D)prospérer (F)
Stammformen prosperéierenprosperéiertprosperéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprosperéieren
duprosperéiers
hien/si,hatt/etprosperéiert
mirprosperéieren
dirprosperéiert
siprosperéieren
Passé composé
echhuprosperéiert
duhuesprosperéiert
hien/si,hatt/ethuetprosperéiert
mirhuprosperéiert
dirhuttprosperéiert
sihuprosperéiert
Plus-que-parfait
echhatprosperéiert
duhasprosperéiert
hien/si,hatt/ethatprosperéiert
mirhateprosperéiert
dirhatprosperéiert
sihateprosperéiert
Futur I
echwäert prosperéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prosperéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprosperéieren
dugéifsprosperéieren
hien/si,hatt/etgéifprosperéieren
mirgéifeprosperéieren
dirgéiftprosperéieren
sigéifeprosperéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprosperéiert
duhässprosperéiert
hien/si,hatt/ethättprosperéiert
mirhätteprosperéiert
dirhättprosperéiert
sihätteprosperéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprosperéier!
Plurielprosperéiert!
prosperéiert
prosperéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprosperéiert
dugëssprosperéiert
hie/si,hatt/etgëttprosperéiert
mirgiprosperéiert
dirgittprosperéiert
sigiprosperéiert
Passé composé
echsiprosperéiert ginn
dubassprosperéiert ginn
hien/si,hatt/etassprosperéiert ginn
mirsiprosperéiert ginn
dirsiddprosperéiert ginn
sisiprosperéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprosperéiert ginn
duwaarsprosperéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprosperéiert ginn
mirwareprosperéiert ginn
dirwaartprosperéiert ginn
siwareprosperéiert ginn
Futur I
echwäert prosperéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prosperéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prosperéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prosperéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier prosperéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles