E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
botteren krachen, gut vorangehen (D) – chauffer, barder, aller bon train (F)
Stammformen botterenbottertgebottert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbotteren
dubotters
hien/si,hatt/etbottert
mirbotteren
dirbottert
sibotteren
Pass compos
echhugebottert
duhuesgebottert
hien/si,hatt/ethuetgebottert
mirhugebottert
dirhuttgebottert
sihugebottert
Plus-que-parfait
echhatgebottert
duhasgebottert
hien/si,hatt/ethatgebottert
mirhategebottert
dirhatgebottert
sihategebottert
Futur I
echwäert botteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebottert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbotteren
dugéifsbotteren
hien/si,hatt/etgéifbotteren
mirgéifebotteren
dirgéiftbotteren
sigéifebotteren
Conditionnel Pass compos
echhttgebottert
duhssgebottert
hien/si,hatt/ethttgebottert
mirhättegebottert
dirhttgebottert
sihättegebottert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbotter!
Plurielbottert!
gebottert
botteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebottert
dugëssgebottert
hie/si,hatt/etgëttgebottert
mirgigebottert
dirgittgebottert
sigigebottert
Pass compos
echsigebottert ginn
dubassgebottert ginn
hien/si,hatt/etassgebottert ginn
mirsigebottert ginn
dirsiddgebottert ginn
sisigebottert ginn
Plus-que-parfait
echwargebottert ginn
duwaarsgebottert ginn
hien/si,hatt/etwargebottert ginn
mirwaregebottert ginn
dirwaartgebottert ginn
siwaregebottert ginn
Futur I
echwäert gebottert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebottert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebottert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebottert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebottert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerbotteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles