E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prostituéieren prostituieren (D) – prostituer (F)
Stammformen prostituéierenprostituéiertprostituéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprostituéieren
duprostituéiers
hien/si,hatt/etprostituéiert
mirprostituéieren
dirprostituéiert
siprostituéieren
Passé composé
echhuprostituéiert
duhuesprostituéiert
hien/si,hatt/ethuetprostituéiert
mirhuprostituéiert
dirhuttprostituéiert
sihuprostituéiert
Plus-que-parfait
echhatprostituéiert
duhasprostituéiert
hien/si,hatt/ethatprostituéiert
mirhateprostituéiert
dirhatprostituéiert
sihateprostituéiert
Futur I
echwäert prostituéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prostituéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprostituéieren
dugéifsprostituéieren
hien/si,hatt/etgéifprostituéieren
mirgéifeprostituéieren
dirgéiftprostituéieren
sigéifeprostituéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprostituéiert
duhässprostituéiert
hien/si,hatt/ethättprostituéiert
mirhätteprostituéiert
dirhättprostituéiert
sihätteprostituéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprostituéier!
Plurielprostituéiert!
prostituéiert
prostituéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprostituéiert
dugëssprostituéiert
hie/si,hatt/etgëttprostituéiert
mirgiprostituéiert
dirgittprostituéiert
sigiprostituéiert
Passé composé
echsiprostituéiert ginn
dubassprostituéiert ginn
hien/si,hatt/etassprostituéiert ginn
mirsiprostituéiert ginn
dirsiddprostituéiert ginn
sisiprostituéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprostituéiert ginn
duwaarsprostituéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprostituéiert ginn
mirwareprostituéiert ginn
dirwaartprostituéiert ginn
siwareprostituéiert ginn
Futur I
echwäert prostituéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert prostituéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prostituéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prostituéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier prostituéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles