E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
prostitu-éier-en prostituieren (D) – prostituer (F)
Stammformen prostitu-éier-enprostitu-éier-tprostitu-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echprostitu-éier-en
duprostitu-éier-s
hien/si,hatt/etprostitu-éier-t
mirprostitu-éier-en
dirprostitu-éier-t
siprostitu-éier-en
Passé composé
echhuprostitu-éier-t
duhuesprostitu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprostitu-éier-t
mirhuprostitu-éier-t
dirhuttprostitu-éier-t
sihuprostitu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprostitu-éier-t
duhasprostitu-éier-t
hien/si,hatt/ethatprostitu-éier-t
mirhateprostitu-éier-t
dirhatprostitu-éier-t
sihateprostitu-éier-t
Modale Futur I
echwäert prostitu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert prostitu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprostitu-éier-en
dugéifsprostitu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprostitu-éier-en
mirgéifeprostitu-éier-en
dirgéiftprostitu-éier-en
sigéifeprostitu-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättprostitu-éier-t
duhässprostitu-éier-t
hien/si,hatt/ethättprostitu-éier-t
mirhätteprostitu-éier-t
dirhättprostitu-éier-t
sihätteprostitu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprostitu-éier!
Plurielprostitu-éier-t!
prostitu-éier-t
prostitu-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiprostitu-éier-t
dugëssprostitu-éier-t
hie/si,hatt/etgëttprostitu-éier-t
mirgiprostitu-éier-t
dirgittprostitu-éier-t
sigiprostitu-éier-t
Passé composé
echsiprostitu-éier-t ginn
dubassprostitu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassprostitu-éier-t ginn
mirsiprostitu-éier-t ginn
dirsiddprostitu-éier-t ginn
sisiprostitu-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarprostitu-éier-t ginn
duwaarsprostitu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarprostitu-éier-t ginn
mirwareprostitu-éier-t ginn
dirwaartprostitu-éier-t ginn
siwareprostitu-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert prostitu-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert prostitu-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif prostitu-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif prostitu-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier prostitu-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles