E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
protegéieren schützen (D) – protéger (F)
Stammformen protegéierenprotegéiertprotegéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprotegéieren
duprotegéiers
hien/si,hatt/etprotegéiert
mirprotegéieren
dirprotegéiert
siprotegéieren
Passé composé
echhuprotegéiert
duhuesprotegéiert
hien/si,hatt/ethuetprotegéiert
mirhuprotegéiert
dirhuttprotegéiert
sihuprotegéiert
Plus-que-parfait
echhatprotegéiert
duhasprotegéiert
hien/si,hatt/ethatprotegéiert
mirhateprotegéiert
dirhatprotegéiert
sihateprotegéiert
Futur I
echwäert protegéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert protegéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprotegéieren
dugéifsprotegéieren
hien/si,hatt/etgéifprotegéieren
mirgéifeprotegéieren
dirgéiftprotegéieren
sigéifeprotegéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprotegéiert
duhässprotegéiert
hien/si,hatt/ethättprotegéiert
mirhätteprotegéiert
dirhättprotegéiert
sihätteprotegéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprotegéier!
Plurielprotegéiert!
protegéiert
protegéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprotegéiert
dugëssprotegéiert
hie/si,hatt/etgëttprotegéiert
mirgiprotegéiert
dirgittprotegéiert
sigiprotegéiert
Passé composé
echsiprotegéiert ginn
dubassprotegéiert ginn
hien/si,hatt/etassprotegéiert ginn
mirsiprotegéiert ginn
dirsiddprotegéiert ginn
sisiprotegéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprotegéiert ginn
duwaarsprotegéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprotegéiert ginn
mirwareprotegéiert ginn
dirwaartprotegéiert ginn
siwareprotegéiert ginn
Futur I
echwäert protegéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert protegéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif protegéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif protegéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier protegéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles