E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
protestéieren protestieren (D) – protester (F)
Stammformen protestéierenprotestéiertprotestéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprotestéieren
duprotestéiers
hien/si,hatt/etprotestéiert
mirprotestéieren
dirprotestéiert
siprotestéieren
Passé composé
echhuprotestéiert
duhuesprotestéiert
hien/si,hatt/ethuetprotestéiert
mirhuprotestéiert
dirhuttprotestéiert
sihuprotestéiert
Plus-que-parfait
echhatprotestéiert
duhasprotestéiert
hien/si,hatt/ethatprotestéiert
mirhateprotestéiert
dirhatprotestéiert
sihateprotestéiert
Futur I
echwäert protestéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert protestéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprotestéieren
dugéifsprotestéieren
hien/si,hatt/etgéifprotestéieren
mirgéifeprotestéieren
dirgéiftprotestéieren
sigéifeprotestéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprotestéiert
duhässprotestéiert
hien/si,hatt/ethättprotestéiert
mirhätteprotestéiert
dirhättprotestéiert
sihätteprotestéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprotestéier!
Plurielprotestéiert!
protestéiert
protestéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprotestéiert
dugëssprotestéiert
hie/si,hatt/etgëttprotestéiert
mirgiprotestéiert
dirgittprotestéiert
sigiprotestéiert
Passé composé
echsiprotestéiert ginn
dubassprotestéiert ginn
hien/si,hatt/etassprotestéiert ginn
mirsiprotestéiert ginn
dirsiddprotestéiert ginn
sisiprotestéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprotestéiert ginn
duwaarsprotestéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprotestéiert ginn
mirwareprotestéiert ginn
dirwaartprotestéiert ginn
siwareprotestéiert ginn
Futur I
echwäert protestéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert protestéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif protestéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif protestéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier protestéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles