E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aprouwen einstudieren (D) – rpter (F)
Stammformen aprouwenprouft anageprouft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echprouwen an
duproufs an
hien/si,hatt/etprouft an
mirprouwen an
dirprouft an
siprouwen an
Pass compos
echhunnageprouft
duhuesageprouft
hien/si,hatt/ethuetageprouft
mirhunnageprouft
dirhuttageprouft
sihunnageprouft
Plus-que-parfait
echhatageprouft
duhasageprouft
hien/si,hatt/ethatageprouft
mirhatenageprouft
dirhatageprouft
sihatenageprouft
Modale Futur I
echwäert aprouwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageprouft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaprouwen
dugéifsaprouwen
hien/si,hatt/etgéifaprouwen
mirgéifenaprouwen
dirgéiftaprouwen
sigéifenaprouwen
Conditionnel pass compos
echhttageprouft
duhssageprouft
hien/si,hatt/ethttageprouft
mirhttenageprouft
dirhttageprouft
sihttenageprouft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprouf an!
Plurielprouft an!
ageprouft
aprouwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnageprouft
dugëssageprouft
hie/si,hatt/etgëttageprouft
mirginnageprouft
dirgittageprouft
siginnageprouft
Pass compos
echsinnageprouft ginn
dubassageprouft ginn
hien/si,hatt/etassageprouft ginn
mirsinnageprouft ginn
dirsiddageprouft ginn
sisinnageprouft ginn
Plus-que-parfait
echwarageprouft ginn
duwaarsageprouft ginn
hien/si,hatt/etwarageprouft ginn
mirwarenageprouft ginn
dirwaartageprouft ginn
siwarenageprouft ginn
Modale Futur I
echwäert ageprouft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageprouft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageprouft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageprouft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ageprouft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
prouwen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles