E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aprouw-en einstudieren (D)rpter (F)
Stammformen aprouw-enprouf-t anage-prouf-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echprouw-en an
duprouf-s an
hien/si,hatt/etprouf-t an
mirprouw-en an
dirprouf-t an
siprouw-en an
Pass compos
echhunnage-prouf-t
duhuesage-prouf-t
hien/si,hatt/ethuetage-prouf-t
mirhunnage-prouf-t
dirhuttage-prouf-t
sihunnage-prouf-t
Plus-que-parfait
echhatage-prouf-t
duhasage-prouf-t
hien/si,hatt/ethatage-prouf-t
mirhatenage-prouf-t
dirhatage-prouf-t
sihatenage-prouf-t
Futur I
echwäert aprouw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-prouf-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaprouw-en
dugéifsaprouw-en
hien/si,hatt/etgéifaprouw-en
mirgéifenaprouw-en
dirgéiftaprouw-en
sigéifenaprouw-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-prouf-t
duhssage-prouf-t
hien/si,hatt/ethttage-prouf-t
mirhttenage-prouf-t
dirhttage-prouf-t
sihttenage-prouf-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprouf an!
Plurielprouf-t an!
age-prouf-t
aprouw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-prouf-t
dugëssage-prouf-t
hie/si,hatt/etgëttage-prouf-t
mirginnage-prouf-t
dirgittage-prouf-t
siginnage-prouf-t
Pass compos
echsinnage-prouf-t ginn
dubassage-prouf-t ginn
hien/si,hatt/etassage-prouf-t ginn
mirsinnage-prouf-t ginn
dirsiddage-prouf-t ginn
sisinnage-prouf-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-prouf-t ginn
duwaarsage-prouf-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-prouf-t ginn
mirwarenage-prouf-t ginn
dirwaartage-prouf-t ginn
siwarenage-prouf-t ginn
Futur I
echwäert age-prouf-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-prouf-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-prouf-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-prouf-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-prouf-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
prouw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles