E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
provozéieren provozieren (D) – provoquer (F)
Stammformen provozéierenprovozéiertprovozéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprovozéieren
duprovozéiers
hien/si,hatt/etprovozéiert
mirprovozéieren
dirprovozéiert
siprovozéieren
Passé composé
echhuprovozéiert
duhuesprovozéiert
hien/si,hatt/ethuetprovozéiert
mirhuprovozéiert
dirhuttprovozéiert
sihuprovozéiert
Plus-que-parfait
echhatprovozéiert
duhasprovozéiert
hien/si,hatt/ethatprovozéiert
mirhateprovozéiert
dirhatprovozéiert
sihateprovozéiert
Futur I
echwäert provozéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert provozéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprovozéieren
dugéifsprovozéieren
hien/si,hatt/etgéifprovozéieren
mirgéifeprovozéieren
dirgéiftprovozéieren
sigéifeprovozéieren
Conditionnel Passé composé
echhättprovozéiert
duhässprovozéiert
hien/si,hatt/ethättprovozéiert
mirhätteprovozéiert
dirhättprovozéiert
sihätteprovozéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprovozéier!
Plurielprovozéiert!
provozéiert
provozéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprovozéiert
dugëssprovozéiert
hie/si,hatt/etgëttprovozéiert
mirgiprovozéiert
dirgittprovozéiert
sigiprovozéiert
Passé composé
echsiprovozéiert ginn
dubassprovozéiert ginn
hien/si,hatt/etassprovozéiert ginn
mirsiprovozéiert ginn
dirsiddprovozéiert ginn
sisiprovozéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarprovozéiert ginn
duwaarsprovozéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprovozéiert ginn
mirwareprovozéiert ginn
dirwaartprovozéiert ginn
siwareprovozéiert ginn
Futur I
echwäert provozéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert provozéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif provozéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif provozéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier provozéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles