E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
provoz-éier-en provozieren (D) – provoquer (F)
Stammformen provoz-éier-enprovoz-éier-tprovoz-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echprovoz-éier-en
duprovoz-éier-s
hien/si,hatt/etprovoz-éier-t
mirprovoz-éier-en
dirprovoz-éier-t
siprovoz-éier-en
Passé composé
echhuprovoz-éier-t
duhuesprovoz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetprovoz-éier-t
mirhuprovoz-éier-t
dirhuttprovoz-éier-t
sihuprovoz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatprovoz-éier-t
duhasprovoz-éier-t
hien/si,hatt/ethatprovoz-éier-t
mirhateprovoz-éier-t
dirhatprovoz-éier-t
sihateprovoz-éier-t
Futur I
echwäert provoz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert provoz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifprovoz-éier-en
dugéifsprovoz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifprovoz-éier-en
mirgéifeprovoz-éier-en
dirgéiftprovoz-éier-en
sigéifeprovoz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättprovoz-éier-t
duhässprovoz-éier-t
hien/si,hatt/ethättprovoz-éier-t
mirhätteprovoz-éier-t
dirhättprovoz-éier-t
sihätteprovoz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierprovoz-éier!
Plurielprovoz-éier-t!
provoz-éier-t
provoz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiprovoz-éier-t
dugëssprovoz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttprovoz-éier-t
mirgiprovoz-éier-t
dirgittprovoz-éier-t
sigiprovoz-éier-t
Passé composé
echsiprovoz-éier-t ginn
dubassprovoz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassprovoz-éier-t ginn
mirsiprovoz-éier-t ginn
dirsiddprovoz-éier-t ginn
sisiprovoz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarprovoz-éier-t ginn
duwaarsprovoz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarprovoz-éier-t ginn
mirwareprovoz-éier-t ginn
dirwaartprovoz-éier-t ginn
siwareprovoz-éier-t ginn
Futur I
echwäert provoz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert provoz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif provoz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif provoz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier provoz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles