E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
psychoanalyséieren psychoanalysieren (D) – psychoanalyser (F)
Stammformen psychoanalyséierenpsychoanalyséiertpsychoanalyséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpsychoanalyséieren
dupsychoanalyséiers
hien/si,hatt/etpsychoanalyséiert
mirpsychoanalyséieren
dirpsychoanalyséiert
sipsychoanalyséieren
Passé composé
echhupsychoanalyséiert
duhuespsychoanalyséiert
hien/si,hatt/ethuetpsychoanalyséiert
mirhupsychoanalyséiert
dirhuttpsychoanalyséiert
sihupsychoanalyséiert
Plus-que-parfait
echhatpsychoanalyséiert
duhaspsychoanalyséiert
hien/si,hatt/ethatpsychoanalyséiert
mirhatepsychoanalyséiert
dirhatpsychoanalyséiert
sihatepsychoanalyséiert
Futur I
echwäert psychoanalyséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert psychoanalyséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpsychoanalyséieren
dugéifspsychoanalyséieren
hien/si,hatt/etgéifpsychoanalyséieren
mirgéifepsychoanalyséieren
dirgéiftpsychoanalyséieren
sigéifepsychoanalyséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpsychoanalyséiert
duhässpsychoanalyséiert
hien/si,hatt/ethättpsychoanalyséiert
mirhättepsychoanalyséiert
dirhättpsychoanalyséiert
sihättepsychoanalyséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpsychoanalyséier!
Plurielpsychoanalyséiert!
psychoanalyséiert
psychoanalyséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipsychoanalyséiert
dugësspsychoanalyséiert
hie/si,hatt/etgëttpsychoanalyséiert
mirgipsychoanalyséiert
dirgittpsychoanalyséiert
sigipsychoanalyséiert
Passé composé
echsipsychoanalyséiert ginn
dubasspsychoanalyséiert ginn
hien/si,hatt/etasspsychoanalyséiert ginn
mirsipsychoanalyséiert ginn
dirsiddpsychoanalyséiert ginn
sisipsychoanalyséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpsychoanalyséiert ginn
duwaarspsychoanalyséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpsychoanalyséiert ginn
mirwarepsychoanalyséiert ginn
dirwaartpsychoanalyséiert ginn
siwarepsychoanalyséiert ginn
Futur I
echwäert psychoanalyséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert psychoanalyséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif psychoanalyséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif psychoanalyséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier psychoanalyséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles