E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausbotzen ausputzen (D) – nettoyer (F) – to clean out (E)
Stammformen ausbotzenbotzt ausausgebotzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbotzen aus
dubotz aus
hien/si,hatt/etbotzt aus
mirbotzen aus
dirbotzt aus
sibotzen aus
Pass compos
echhunnausgebotzt
duhuesausgebotzt
hien/si,hatt/ethuetausgebotzt
mirhunnausgebotzt
dirhuttausgebotzt
sihunnausgebotzt
Plus-que-parfait
echhatausgebotzt
duhasausgebotzt
hien/si,hatt/ethatausgebotzt
mirhatenausgebotzt
dirhatausgebotzt
sihatenausgebotzt
Futur I
echwäert ausbotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausbotzen
dugéifsausbotzen
hien/si,hatt/etgéifausbotzen
mirgéifenausbotzen
dirgéiftausbotzen
sigéifenausbotzen
Conditionnel Pass compos
echhttausgebotzt
duhssausgebotzt
hien/si,hatt/ethttausgebotzt
mirhttenausgebotzt
dirhttausgebotzt
sihttenausgebotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbotz aus!
Plurielbotzt aus!
ausgebotzt
ausbotzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgebotzt
dugëssausgebotzt
hie/si,hatt/etgëttausgebotzt
mirginnausgebotzt
dirgittausgebotzt
siginnausgebotzt
Pass compos
echsinnausgebotzt ginn
dubassausgebotzt ginn
hien/si,hatt/etassausgebotzt ginn
mirsinnausgebotzt ginn
dirsiddausgebotzt ginn
sisinnausgebotzt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgebotzt ginn
duwaarsausgebotzt ginn
hien/si,hatt/etwarausgebotzt ginn
mirwarenausgebotzt ginn
dirwaartausgebotzt ginn
siwarenausgebotzt ginn
Futur I
echwäert ausgebotzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgebotzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgebotzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgebotzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgebotzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
botzenofbotzenopbotzenverbotzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles