E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verpuff-en verpuffen (D)dflagrer (F)
Stammformen verpuff-enverpuff-tverpuff-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten verpoufen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverpuff-en
duverpuff-s
hien/si,hatt/etverpuff-t
mirverpuff-en
dirverpuff-t
siverpuff-en
Pass compos
echhuverpuff-t
duhuesverpuff-t
hien/si,hatt/ethuetverpuff-t
mirhuverpuff-t
dirhuttverpuff-t
sihuverpuff-t
Plus-que-parfait
echhatverpuff-t
duhasverpuff-t
hien/si,hatt/ethatverpuff-t
mirhateverpuff-t
dirhatverpuff-t
sihateverpuff-t
Futur I
echwäert verpuff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpuff-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpuff-en
dugéifsverpuff-en
hien/si,hatt/etgéifverpuff-en
mirgéifeverpuff-en
dirgéiftverpuff-en
sigéifeverpuff-en
Conditionnel Pass compos
echhttverpuff-t
duhssverpuff-t
hien/si,hatt/ethttverpuff-t
mirhätteverpuff-t
dirhttverpuff-t
sihätteverpuff-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpuff!
Plurielverpuff-t!
verpuff-t
verpuff-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverpuff-t
dugëssverpuff-t
hie/si,hatt/etgëttverpuff-t
mirgiverpuff-t
dirgittverpuff-t
sigiverpuff-t
Pass compos
echsiverpuff-t ginn
dubassverpuff-t ginn
hien/si,hatt/etassverpuff-t ginn
mirsiverpuff-t ginn
dirsiddverpuff-t ginn
sisiverpuff-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverpuff-t ginn
duwaarsverpuff-t ginn
hien/si,hatt/etwarverpuff-t ginn
mirwareverpuff-t ginn
dirwaartverpuff-t ginn
siwareverpuff-t ginn
Futur I
echwäert verpuff-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpuff-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verpuff-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verpuff-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verpuff-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
puff-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles