E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofbotz-en abputzen (D) – nettoyer (F) – to clean (E)
Stammformen ofbotz-enbotz-t ofofge-botz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbotz-en of
dubotz of
hien/si,hatt/etbotz-t of
mirbotz-en of
dirbotz-t of
sibotz-en of
Pass compos
echhunnofge-botz-t
duhuesofge-botz-t
hien/si,hatt/ethuetofge-botz-t
mirhunnofge-botz-t
dirhuttofge-botz-t
sihunnofge-botz-t
Plus-que-parfait
echhatofge-botz-t
duhasofge-botz-t
hien/si,hatt/ethatofge-botz-t
mirhatenofge-botz-t
dirhatofge-botz-t
sihatenofge-botz-t
Modale Futur I
echwäert ofbotz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-botz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofbotz-en
dugéifsofbotz-en
hien/si,hatt/etgéifofbotz-en
mirgéifenofbotz-en
dirgéiftofbotz-en
sigéifenofbotz-en
Conditionnel pass compos
echhttofge-botz-t
duhssofge-botz-t
hien/si,hatt/ethttofge-botz-t
mirhttenofge-botz-t
dirhttofge-botz-t
sihttenofge-botz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbotz of!
Plurielbotz-t of!
ofge-botz-t
ofbotz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofge-botz-t
dugëssofge-botz-t
hie/si,hatt/etgëttofge-botz-t
mirginnofge-botz-t
dirgittofge-botz-t
siginnofge-botz-t
Pass compos
echsinnofge-botz-t ginn
dubassofge-botz-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-botz-t ginn
mirsinnofge-botz-t ginn
dirsiddofge-botz-t ginn
sisinnofge-botz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-botz-t ginn
duwaarsofge-botz-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-botz-t ginn
mirwarenofge-botz-t ginn
dirwaartofge-botz-t ginn
siwarenofge-botz-t ginn
Modale Futur I
echwäert ofge-botz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofge-botz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-botz-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-botz-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofge-botz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbotz-enbotz-enopbotz-enverbotz-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles