E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
puupsen pupsen (D) – pter (F)
Stammformen puupsenpuupstgepuupst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpuupsen
dupuups
hien/si,hatt/etpuupst
mirpuupsen
dirpuupst
sipuupsen
Pass compos
echhugepuupst
duhuesgepuupst
hien/si,hatt/ethuetgepuupst
mirhugepuupst
dirhuttgepuupst
sihugepuupst
Plus-que-parfait
echhatgepuupst
duhasgepuupst
hien/si,hatt/ethatgepuupst
mirhategepuupst
dirhatgepuupst
sihategepuupst
Futur I
echwäert puupsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepuupst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpuupsen
dugéifspuupsen
hien/si,hatt/etgéifpuupsen
mirgéifepuupsen
dirgéiftpuupsen
sigéifepuupsen
Conditionnel Pass compos
echhttgepuupst
duhssgepuupst
hien/si,hatt/ethttgepuupst
mirhättegepuupst
dirhttgepuupst
sihättegepuupst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpuups!
Plurielpuupst!
gepuupst
puupsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigepuupst
dugëssgepuupst
hie/si,hatt/etgëttgepuupst
mirgigepuupst
dirgittgepuupst
sigigepuupst
Pass compos
echsigepuupst ginn
dubassgepuupst ginn
hien/si,hatt/etassgepuupst ginn
mirsigepuupst ginn
dirsiddgepuupst ginn
sisigepuupst ginn
Plus-que-parfait
echwargepuupst ginn
duwaarsgepuupst ginn
hien/si,hatt/etwargepuupst ginn
mirwaregepuupst ginn
dirwaartgepuupst ginn
siwaregepuupst ginn
Futur I
echwäert gepuupst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepuupst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gepuupst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gepuupst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gepuupst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Variante pupsen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles