E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
purgéieren absitzen, abbüssen (D) – purger (F)
Stammformen purgéierenpurgéiertpurgéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpurgéieren
dupurgéiers
hien/si,hatt/etpurgéiert
mirpurgéieren
dirpurgéiert
sipurgéieren
Passé composé
echhupurgéiert
duhuespurgéiert
hien/si,hatt/ethuetpurgéiert
mirhupurgéiert
dirhuttpurgéiert
sihupurgéiert
Plus-que-parfait
echhatpurgéiert
duhaspurgéiert
hien/si,hatt/ethatpurgéiert
mirhatepurgéiert
dirhatpurgéiert
sihatepurgéiert
Futur I
echwäert purgéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert purgéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpurgéieren
dugéifspurgéieren
hien/si,hatt/etgéifpurgéieren
mirgéifepurgéieren
dirgéiftpurgéieren
sigéifepurgéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpurgéiert
duhässpurgéiert
hien/si,hatt/ethättpurgéiert
mirhättepurgéiert
dirhättpurgéiert
sihättepurgéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpurgéier!
Plurielpurgéiert!
purgéiert
purgéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgipurgéiert
dugësspurgéiert
hie/si,hatt/etgëttpurgéiert
mirgipurgéiert
dirgittpurgéiert
sigipurgéiert
Passé composé
echsipurgéiert ginn
dubasspurgéiert ginn
hien/si,hatt/etasspurgéiert ginn
mirsipurgéiert ginn
dirsiddpurgéiert ginn
sisipurgéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarpurgéiert ginn
duwaarspurgéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpurgéiert ginn
mirwarepurgéiert ginn
dirwaartpurgéiert ginn
siwarepurgéiert ginn
Futur I
echwäert purgéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert purgéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif purgéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif purgéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier purgéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles