E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opbotzen aufputzen (D) – nettoyer, afistoler (F) – to clean sth. up (E)
Stammformen opbotzenbotzt opopgebotzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbotzen op
dubotz op
hien/si,hatt/etbotzt op
mirbotzen op
dirbotzt op
sibotzen op
Pass compos
echhunnopgebotzt
duhuesopgebotzt
hien/si,hatt/ethuetopgebotzt
mirhunnopgebotzt
dirhuttopgebotzt
sihunnopgebotzt
Plus-que-parfait
echhatopgebotzt
duhasopgebotzt
hien/si,hatt/ethatopgebotzt
mirhatenopgebotzt
dirhatopgebotzt
sihatenopgebotzt
Futur I
echwäert opbotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgebotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopbotzen
dugéifsopbotzen
hien/si,hatt/etgéifopbotzen
mirgéifenopbotzen
dirgéiftopbotzen
sigéifenopbotzen
Conditionnel Pass compos
echhttopgebotzt
duhssopgebotzt
hien/si,hatt/ethttopgebotzt
mirhttenopgebotzt
dirhttopgebotzt
sihttenopgebotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbotz op!
Plurielbotzt op!
opgebotzt
opbotzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgebotzt
dugëssopgebotzt
hie/si,hatt/etgëttopgebotzt
mirginnopgebotzt
dirgittopgebotzt
siginnopgebotzt
Pass compos
echsinnopgebotzt ginn
dubassopgebotzt ginn
hien/si,hatt/etassopgebotzt ginn
mirsinnopgebotzt ginn
dirsiddopgebotzt ginn
sisinnopgebotzt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgebotzt ginn
duwaarsopgebotzt ginn
hien/si,hatt/etwaropgebotzt ginn
mirwarenopgebotzt ginn
dirwaartopgebotzt ginn
siwarenopgebotzt ginn
Futur I
echwäert opgebotzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgebotzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgebotzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgebotzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgebotzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbotzenbotzenofbotzenverbotzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles