E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausquart-éier-en ausquartieren (D) – déloger (F)
Stammformen ausquart-éier-enquart-éier-t ausausquart-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echquart-éier-en aus
duquart-éier-s aus
hien/si,hatt/etquart-éier-t aus
mirquart-éier-en aus
dirquart-éier-t aus
siquart-éier-en aus
Passé composé
echhunnausquart-éier-t
duhuesausquart-éier-t
hien/si,hatt/ethuetausquart-éier-t
mirhunnausquart-éier-t
dirhuttausquart-éier-t
sihunnausquart-éier-t
Plus-que-parfait
echhatausquart-éier-t
duhasausquart-éier-t
hien/si,hatt/ethatausquart-éier-t
mirhatenausquart-éier-t
dirhatausquart-éier-t
sihatenausquart-éier-t
Futur I
echwäert ausquart-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausquart-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausquart-éier-en
dugéifsausquart-éier-en
hien/si,hatt/etgéifausquart-éier-en
mirgéifenausquart-éier-en
dirgéiftausquart-éier-en
sigéifenausquart-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättausquart-éier-t
duhässausquart-éier-t
hien/si,hatt/ethättausquart-éier-t
mirhättenausquart-éier-t
dirhättausquart-éier-t
sihättenausquart-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquart-éier aus!
Plurielquart-éier-t aus!
ausquart-éier-t
ausquart-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausquart-éier-t
dugëssausquart-éier-t
hie/si,hatt/etgëttausquart-éier-t
mirginnausquart-éier-t
dirgittausquart-éier-t
siginnausquart-éier-t
Passé composé
echsinnausquart-éier-t ginn
dubassausquart-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassausquart-éier-t ginn
mirsinnausquart-éier-t ginn
dirsiddausquart-éier-t ginn
sisinnausquart-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausquart-éier-t ginn
duwaarsausquart-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarausquart-éier-t ginn
mirwarenausquart-éier-t ginn
dirwaartausquart-éier-t ginn
siwarenausquart-éier-t ginn
Futur I
echwäert ausquart-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausquart-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausquart-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausquart-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausquart-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aquart-éier-enëmquart-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles