E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmquartéieren umquartieren (D)reloger (F)
Stammformen ëmquartéierenquartéiert ëmëmquartéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echquartéieren ëm
duquartéiers ëm
hien/si,hatt/etquartéiert ëm
mirquartéieren ëm
dirquartéiert ëm
siquartéieren ëm
Passé composé
echhunnëmquartéiert
duhuesëmquartéiert
hien/si,hatt/ethuetëmquartéiert
mirhunnëmquartéiert
dirhuttëmquartéiert
sihunnëmquartéiert
Plus-que-parfait
echhatëmquartéiert
duhasëmquartéiert
hien/si,hatt/ethatëmquartéiert
mirhatenëmquartéiert
dirhatëmquartéiert
sihatenëmquartéiert
Futur I
echwäert ëmquartéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmquartéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmquartéieren
dugéifsëmquartéieren
hien/si,hatt/etgéifëmquartéieren
mirgéifenëmquartéieren
dirgéiftëmquartéieren
sigéifenëmquartéieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmquartéiert
duhässëmquartéiert
hien/si,hatt/ethättëmquartéiert
mirhättenëmquartéiert
dirhättëmquartéiert
sihättenëmquartéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquartéier ëm!
Plurielquartéiert ëm!
ëmquartéiert
ëmquartéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmquartéiert
dugëssëmquartéiert
hie/si,hatt/etgëttëmquartéiert
mirginnëmquartéiert
dirgittëmquartéiert
siginnëmquartéiert
Passé composé
echsinnëmquartéiert ginn
dubassëmquartéiert ginn
hien/si,hatt/etassëmquartéiert ginn
mirsinnëmquartéiert ginn
dirsiddëmquartéiert ginn
sisinnëmquartéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarëmquartéiert ginn
duwaarsëmquartéiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmquartéiert ginn
mirwarenëmquartéiert ginn
dirwaartëmquartéiert ginn
siwarenëmquartéiert ginn
Futur I
echwäert ëmquartéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmquartéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmquartéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmquartéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmquartéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aquartéierenausquartéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles