E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerquellen berquellen (D)foisonner (F)
Stammformen iwwerquelleniwwerquelltiwwerquellt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerquellen
duiwwerquells
hien/si,hatt/etiwwerquellt
miriwwerquellen
diriwwerquellt
siiwwerquellen
Pass compos
echhunniwwerquellt
duhuesiwwerquellt
hien/si,hatt/ethuetiwwerquellt
mirhunniwwerquellt
dirhuttiwwerquellt
sihunniwwerquellt
Plus-que-parfait
echhatiwwerquellt
duhasiwwerquellt
hien/si,hatt/ethatiwwerquellt
mirhateniwwerquellt
dirhatiwwerquellt
sihateniwwerquellt
Futur I
echwäert iwwerquellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquellt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerquellen
dugéifsiwwerquellen
hien/si,hatt/etgéifiwwerquellen
mirgéifeniwwerquellen
dirgéiftiwwerquellen
sigéifeniwwerquellen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerquellt
duhssiwwerquellt
hien/si,hatt/ethttiwwerquellt
mirhtteniwwerquellt
dirhttiwwerquellt
sihtteniwwerquellt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerquell!
Plurieliwwerquellt!
iwwerquellt
iwwerquellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerquellt
dugëssiwwerquellt
hie/si,hatt/etgëttiwwerquellt
mirginniwwerquellt
dirgittiwwerquellt
siginniwwerquellt
Pass compos
echsinniwwerquellt ginn
dubassiwwerquellt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerquellt ginn
mirsinniwwerquellt ginn
dirsiddiwwerquellt ginn
sisinniwwerquellt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerquellt ginn
duwaarsiwwerquellt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerquellt ginn
mirwareniwwerquellt ginn
dirwaartiwwerquellt ginn
siwareniwwerquellt ginn
Futur I
echwäert iwwerquellt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquellt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerquellt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerquellt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerquellt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
quellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles