E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerquell-en berquellen (D)foisonner (F)
Stammformen iwwerquell-eniwwerquell-tiwwerquell-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerquell-en
duiwwerquell-s
hien/si,hatt/etiwwerquell-t
miriwwerquell-en
diriwwerquell-t
siiwwerquell-en
Pass compos
echhunniwwerquell-t
duhuesiwwerquell-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerquell-t
mirhunniwwerquell-t
dirhuttiwwerquell-t
sihunniwwerquell-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerquell-t
duhasiwwerquell-t
hien/si,hatt/ethatiwwerquell-t
mirhateniwwerquell-t
dirhatiwwerquell-t
sihateniwwerquell-t
Futur I
echwäert iwwerquell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquell-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerquell-en
dugéifsiwwerquell-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerquell-en
mirgéifeniwwerquell-en
dirgéiftiwwerquell-en
sigéifeniwwerquell-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerquell-t
duhssiwwerquell-t
hien/si,hatt/ethttiwwerquell-t
mirhtteniwwerquell-t
dirhttiwwerquell-t
sihtteniwwerquell-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerquell!
Plurieliwwerquell-t!
iwwerquell-t
iwwerquell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerquell-t
dugëssiwwerquell-t
hie/si,hatt/etgëttiwwerquell-t
mirginniwwerquell-t
dirgittiwwerquell-t
siginniwwerquell-t
Pass compos
echsinniwwerquell-t ginn
dubassiwwerquell-t ginn
hien/si,hatt/etassiwwerquell-t ginn
mirsinniwwerquell-t ginn
dirsiddiwwerquell-t ginn
sisinniwwerquell-t ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerquell-t ginn
duwaarsiwwerquell-t ginn
hien/si,hatt/etwariwwerquell-t ginn
mirwareniwwerquell-t ginn
dirwaartiwwerquell-t ginn
siwareniwwerquell-t ginn
Futur I
echwäert iwwerquell-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquell-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerquell-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerquell-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerquell-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
quell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles