E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verquss-en verquissen (D)oublier (F)
Stammformen verquss-enverquss-tverquss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverquss-en
duverqus-s
hien/si,hatt/etverquss-t
mirverquss-en
dirverquss-t
siverquss-en
Pass compos
echhuverquss-t
duhuesverquss-t
hien/si,hatt/ethuetverquss-t
mirhuverquss-t
dirhuttverquss-t
sihuverquss-t
Plus-que-parfait
echhatverquss-t
duhasverquss-t
hien/si,hatt/ethatverquss-t
mirhateverquss-t
dirhatverquss-t
sihateverquss-t
Futur I
echwäert verquss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verquss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverquss-en
dugéifsverquss-en
hien/si,hatt/etgéifverquss-en
mirgéifeverquss-en
dirgéiftverquss-en
sigéifeverquss-en
Conditionnel Pass compos
echhttverquss-t
duhssverquss-t
hien/si,hatt/ethttverquss-t
mirhätteverquss-t
dirhttverquss-t
sihätteverquss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverquss!
Plurielverquss-t!
verquss-t
verquss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverquss-t
dugëssverquss-t
hie/si,hatt/etgëttverquss-t
mirgiverquss-t
dirgittverquss-t
sigiverquss-t
Pass compos
echsiverquss-t ginn
dubassverquss-t ginn
hien/si,hatt/etassverquss-t ginn
mirsiverquss-t ginn
dirsiddverquss-t ginn
sisiverquss-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverquss-t ginn
duwaarsverquss-t ginn
hien/si,hatt/etwarverquss-t ginn
mirwareverquss-t ginn
dirwaartverquss-t ginn
siwareverquss-t ginn
Futur I
echwäert verquss-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verquss-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verquss-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verquss-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verquss-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles