E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausquëtschen ausquetschen, ausfragen (D) – cuisiner (interroger) (F)
Stammformen ausquëtschenquëtscht ausausgequëtscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ausquetschen
Indikativ Aktiv
Présent
echquëtschen aus
duquëtschs aus
hien/si,hatt/etquëtscht aus
mirquëtschen aus
dirquëtscht aus
siquëtschen aus
Passé composé
echhunnausgequëtscht
duhuesausgequëtscht
hien/si,hatt/ethuetausgequëtscht
mirhunnausgequëtscht
dirhuttausgequëtscht
sihunnausgequëtscht
Plus-que-parfait
echhatausgequëtscht
duhasausgequëtscht
hien/si,hatt/ethatausgequëtscht
mirhatenausgequëtscht
dirhatausgequëtscht
sihatenausgequëtscht
Futur I
echwäert ausquëtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgequëtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausquëtschen
dugéifsausquëtschen
hien/si,hatt/etgéifausquëtschen
mirgéifenausquëtschen
dirgéiftausquëtschen
sigéifenausquëtschen
Conditionnel Passé composé
echhättausgequëtscht
duhässausgequëtscht
hien/si,hatt/ethättausgequëtscht
mirhättenausgequëtscht
dirhättausgequëtscht
sihättenausgequëtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquëtsch aus!
Plurielquëtscht aus!
ausgequëtscht
ausquëtschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausgequëtscht
dugëssausgequëtscht
hie/si,hatt/etgëttausgequëtscht
mirginnausgequëtscht
dirgittausgequëtscht
siginnausgequëtscht
Passé composé
echsinnausgequëtscht ginn
dubassausgequëtscht ginn
hien/si,hatt/etassausgequëtscht ginn
mirsinnausgequëtscht ginn
dirsiddausgequëtscht ginn
sisinnausgequëtscht ginn
Plus-que-parfait
echwarausgequëtscht ginn
duwaarsausgequëtscht ginn
hien/si,hatt/etwarausgequëtscht ginn
mirwarenausgequëtscht ginn
dirwaartausgequëtscht ginn
siwarenausgequëtscht ginn
Futur I
echwäert ausgequëtscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgequëtscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausgequëtscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausgequëtscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausgequëtscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchquëtscheneraquëtschenopquëtschenquëtschenzerquëtschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles