E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchquëtschen durchquetschen (D)
Stammformen duerchquëtschenquëtscht duerchduerchgequëtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Présent
echquëtschen duerch
duquëtschs duerch
hien/si,hatt/etquëtscht duerch
mirquëtschen duerch
dirquëtscht duerch
siquëtschen duerch
Passé composé
echhunnduerchgequëtscht
duhuesduerchgequëtscht
hien/si,hatt/ethuetduerchgequëtscht
mirhunnduerchgequëtscht
dirhuttduerchgequëtscht
sihunnduerchgequëtscht
Plus-que-parfait
echhatduerchgequëtscht
duhasduerchgequëtscht
hien/si,hatt/ethatduerchgequëtscht
mirhatenduerchgequëtscht
dirhatduerchgequëtscht
sihatenduerchgequëtscht
Futur I
echwäert duerchquëtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgequëtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchquëtschen
dugéifsduerchquëtschen
hien/si,hatt/etgéifduerchquëtschen
mirgéifenduerchquëtschen
dirgéiftduerchquëtschen
sigéifenduerchquëtschen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgequëtscht
duhässduerchgequëtscht
hien/si,hatt/ethättduerchgequëtscht
mirhättenduerchgequëtscht
dirhättduerchgequëtscht
sihättenduerchgequëtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquëtsch duerch!
Plurielquëtscht duerch!
duerchgequëtscht
duerchquëtschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnduerchgequëtscht
dugëssduerchgequëtscht
hie/si,hatt/etgëttduerchgequëtscht
mirginnduerchgequëtscht
dirgittduerchgequëtscht
siginnduerchgequëtscht
Passé composé
echsinnduerchgequëtscht ginn
dubassduerchgequëtscht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgequëtscht ginn
mirsinnduerchgequëtscht ginn
dirsiddduerchgequëtscht ginn
sisinnduerchgequëtscht ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgequëtscht ginn
duwaarsduerchgequëtscht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgequëtscht ginn
mirwarenduerchgequëtscht ginn
dirwaartduerchgequëtscht ginn
siwarenduerchgequëtscht ginn
Futur I
echwäert duerchgequëtscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgequëtscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif duerchgequëtscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif duerchgequëtscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier duerchgequëtscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquëtscheneraquëtschenopquëtschenquëtschenzerquëtschen
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles