E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerquŽtschen zerquetschen (D)ťcraser, contusionner (F)
Stammformen zerquŽtschenzerquŽtschtzerquŽtscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerquŽtschen
duzerquŽtschs
hien/si,hatt/etzerquŽtscht
mirzerquŽtschen
dirzerquŽtscht
sizerquŽtschen
Passť composť
echhunnzerquŽtscht
duhueszerquŽtscht
hien/si,hatt/ethuetzerquŽtscht
mirhunnzerquŽtscht
dirhuttzerquŽtscht
sihunnzerquŽtscht
Plus-que-parfait
echhatzerquŽtscht
duhaszerquŽtscht
hien/si,hatt/ethatzerquŽtscht
mirhatenzerquŽtscht
dirhatzerquŽtscht
sihatenzerquŽtscht
Futur I
echwäert zerquŽtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerquŽtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerquŽtschen
dugéifszerquŽtschen
hien/si,hatt/etgéifzerquŽtschen
mirgéifenzerquŽtschen
dirgéiftzerquŽtschen
sigéifenzerquŽtschen
Conditionnel Passť composť
echhšttzerquŽtscht
duhšsszerquŽtscht
hien/si,hatt/ethšttzerquŽtscht
mirhšttenzerquŽtscht
dirhšttzerquŽtscht
sihšttenzerquŽtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierzerquŽtsch!
PlurielzerquŽtscht!
zerquŽtscht
zerquŽtschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnzerquŽtscht
dugësszerquŽtscht
hie/si,hatt/etgëttzerquŽtscht
mirginnzerquŽtscht
dirgittzerquŽtscht
siginnzerquŽtscht
Passť composť
echsinnzerquŽtscht ginn
dubasszerquŽtscht ginn
hien/si,hatt/etasszerquŽtscht ginn
mirsinnzerquŽtscht ginn
dirsiddzerquŽtscht ginn
sisinnzerquŽtscht ginn
Plus-que-parfait
echwarzerquŽtscht ginn
duwaarszerquŽtscht ginn
hien/si,hatt/etwarzerquŽtscht ginn
mirwarenzerquŽtscht ginn
dirwaartzerquŽtscht ginn
siwarenzerquŽtscht ginn
Futur I
echwäert zerquŽtscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerquŽtscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif zerquŽtscht
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif zerquŽtscht ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier zerquŽtscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquŽtschenduerchquŽtscheneraquŽtschenopquŽtschenquŽtschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles