E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
quëtschen quetschen (D) – écraser (F)
Stammformen quëtschenquëtschtgequëtscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten quetschen
Indikativ Aktiv
Présent
echquëtschen
duquëtschs
hien/si,hatt/etquëtscht
mirquëtschen
dirquëtscht
siquëtschen
Passé composé
echhugequëtscht
duhuesgequëtscht
hien/si,hatt/ethuetgequëtscht
mirhugequëtscht
dirhuttgequëtscht
sihugequëtscht
Plus-que-parfait
echhatgequëtscht
duhasgequëtscht
hien/si,hatt/ethatgequëtscht
mirhategequëtscht
dirhatgequëtscht
sihategequëtscht
Futur I
echwäert quëtschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequëtscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifquëtschen
dugéifsquëtschen
hien/si,hatt/etgéifquëtschen
mirgéifequëtschen
dirgéiftquëtschen
sigéifequëtschen
Conditionnel Passé composé
echhättgequëtscht
duhässgequëtscht
hien/si,hatt/ethättgequëtscht
mirhättegequëtscht
dirhättgequëtscht
sihättegequëtscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierquëtsch!
Plurielquëtscht!
gequëtscht
quëtschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigequëtscht
dugëssgequëtscht
hie/si,hatt/etgëttgequëtscht
mirgigequëtscht
dirgittgequëtscht
sigigequëtscht
Passé composé
echsigequëtscht ginn
dubassgequëtscht ginn
hien/si,hatt/etassgequëtscht ginn
mirsigequëtscht ginn
dirsiddgequëtscht ginn
sisigequëtscht ginn
Plus-que-parfait
echwargequëtscht ginn
duwaarsgequëtscht ginn
hien/si,hatt/etwargequëtscht ginn
mirwaregequëtscht ginn
dirwaartgequëtscht ginn
siwaregequëtscht ginn
Futur I
echwäert gequëtscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gequëtscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gequëtscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gequëtscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gequëtscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausquëtschenduerchquëtscheneraquëtschenopquëtschenzerquëtschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles